Obec Opatovice I

Mistři jsou z Opatovic I

mistři

Mistři jsou z Opatovic I

Na prezidentském kole České hasičské jednoty v Sedlčanech 27.5.2006 si naše děti svými výkony zpečetily svou účast a postup na mistrovství republiky. Dvě družstva starších žáků z Opatovic I a mladší žáci z Červených Janovic si domů, spolu s poháry, za dvě druhá a jedno třetí místo, vezli i propozice na letošní Mistrovství republiky v požárním sportu mládeže v Přerově.

Od té doby jsme přípravu soustředili hlavně na tuto akci, i když nás mezi tím čekalo ještě několik soutěží. Každodenní treninky se staly soustavnou přípravou, kde se střídaly jednotlivé disciplíny, které si děti musí osvojit a natrénovat do nejmenších detailů. Zdánlivě jednoduché věci. Ale sebemenší chybičky rozhodují, o pořadí družstev v jednotlivých disciplínách. A ten, kdo chybiček udělá nejméně, ten má šanci na to nejlepší umístění a pak už jen udržet nervy na uzdě. Správně přeskočit překážku, nezdržet se u hadic, nespadnoutz kladiny, správná předávka štafety, nesklouznout se, nabrat vodu, našroubovat koš, atd. Osm dětí, osm různých povah, osm šikovných a rychlých dětí. To je jedno družstvo, které musí táhnout za jeden provaz, musí se sjednotit, poznat se co nejlépe, vědět dopředu co ten druhý udělá, a jak mu pomoci, když je nejhůř a něco nevyjde. Moc dobře vědí, že stačí malé zaváhání, nepozornost, špatné rozhodnutí a ve zlomku vteřiny se všechno hroutí a naděje je ta tam. Tyhle děti toto všechno vědí, ale pak je tady ještě tréma a ta je někdy silnější a vyhrává. Ale tentokrát jsme vyhráli my.

Sedmnáctý červen letošního roku se stal pro několik z našich dětí a pro nás -trenéry,významným dnem našeho života. Ten den se podařilo to, pro co většina těchto dětí poslední roky žila a jenom v koutku duše jsme doufali, že by se to konečně mohlo povést. Ale nahlas se to všichni báli vyslovit. Starší žáci Opatovice I se staliMistrem republiky.Běh jednotlivců s překážkami, běh požární štafety, uzlová štafeta a jako vyvrcholení všeho královská disciplína, požární útok. Ten den jsme zdárně prošli až k vítěznému konci.

Takový den zažil i bývalý trenér mladých hasičů Milan Říha, když před několika lety v Ivančicích nemohl vyťukat číslo na telefonu, aby zvěstoval domů do Opatovic I, že vychoval Mistry republiky. Podobně jsem dopadla i já, když po vyhlášení vítězů naši Mistři v euforii obíhali s vlajkou hasičů stadion a křičeli : " Kdo je nejlepší-Opatovice " a nám všem se draly do očí slzy. Jenom několik, z naší hromady dětí, na vlastní kůži poznalo, jak chutná vítězství. Ale velké vítězství, republikové. Stát se Mistrem republiky, se podařilo zatím jen osmi dětem z naší organizace. Některé z nich tento pocit zažily již podruhé, když v roce 2001 po nejlepším útoku se staly Mistry republiky v mladší kategorii.

V letošním roce naši mladší žáci z Červených Janovic vybojovali místo třetí, ostatně jako v roce loňském a družstvo "B" starších žáků Opatovic I, se umístilo na páté příčce. I tato umístění jsou hodna obdivu. Chyby se najdou vždy a vždy je co vylepšovat ale ti naši nejlepší jich tentokrát udělali nejméně ze všech a všem ukázali, že čtvrté a třetí místa z minulých let nejsou náhoda a že kdo vytrvá ten vyhrává. Je skoro jisté, že v uplynulých letech měl každý z nich svou chvilku a chuť se vším praštit a nechat toho, ale ten kdo nepovolil vyhrál. Vyhrál vše, boj s rodiči, kteří ne vždy věří v to co děti dělají, s kamarády, kteří se posmívají, a boj se sebou samým, se svými dovednostmi, svědomím a se svou trémou. Dlouho budou hrdi na to, co dokázali, že mezi stovkami dětí, které touží v něčem vyniknout a být v něčem nejlepší, se ty naše neztratily a budou mít na co vzpomínat a to jim nikdo nevezme. Medaile, diplomy a uznání časem zmizí z nástěnek, ale vzpomínky zůstanounám i jim.

Pro tři z nich, to byla poslední možnost se předvést v této kategorii a ukázat, co v nich je a co se za léta snažení naučili. Je to škoda když, na vrcholu svých možností nabuzeni vítězstvím musí opustit řady dětí a přemístit se do dorostu nebo dospělých. Pro Jana Říhu, Lenku Růžičkovou a Martina Viktoru jsou v tuto chvíli hasiči na prvním místě v žebříčku jejich aktivit. Bojovali několik let a učili se ze svých chyb a s každou další soutěží získávali více zkušeností a jistoty. A až na konci své kariéry, se jim splnil jejich letitý sen. Sen všech našich dětí i sen všech dospělých kolem nich. Vždyť kolik práce s nimi bylo. A času. Ale všechno dokázali pochopit, naučit se. A jedni bez druhých by nebyli nic. Dětibeztrenérů atrenéřibezdětí.Rozloučili se vítězstvím, což je pro ně ta největší odměna,za modřiny, šrámy, odřeniny i stehy na rukách, za všechen ten čas, který nebyl promarněn zbytečně.

Teď bude záležet na ostatních dětech, kdo převezme po těch nejstarších pomyslnou "štafetu" a půjde v jejich stopách, kdo bude chtít dojít až na hranici, kam dorazili jejich kamarádi. Ti už svoje ukázali, teď je řada na Vás.

DĚKUJEME MISTŘILenka Růžičková,trenérka

Na fotografii jsou Mistři republiky 2006

Od praporu Jan Říha, David Sahulka, Tomáš Dvořák, Martin Zadražil, pod nimi Lenka Růžičková, Vlaďka Čapková, a vpředu Martin Viktora a Markéta Škarková.

Datum vložení: 27. 5. 2006 8:00
Datum poslední aktualizace: 11. 7. 2016 8:45